Preventivno zobozdravstvo

Zobozdravstveni pregledi

Vsak zob je pomemben in skrb za njihovo zdravje se začne z rednimi zobozdravstvenimi pregledi. Raziskali bomo pomen in postopek zobozdravstvenih pregledov ter kako ta rutinski pristop lahko ohranja vaše zobe močne, zdrave in sijoče.

Redni pregledi omogočajo zgodnje odkrivanje morebitnih težav, kot so karies, vnetja dlesi ali drugi dentalni problemi. Zgodnje ukrepanje lahko prepreči resnejše zaplete.

Pregled običajno vključuje temeljito čiščenje zob, pregled dlesni, napotitev na rentgensko slikanje po potrebi in oceno splošnega zdravja ustne votline.

Zobna higiena doma je ključnega pomena, vendar redni zobozdravstveni pregledi omogočajo, da strokovnjak oceni vaše prizadevanje in zagotovi dodatno čiščenje, če je potrebno.

Rentgensko slikanje lahko pokaže stanje skritih delov zob in kosti, kar pomaga pri zgodnjem odkrivanju morebitnih težav.

Zobozdravnik vam bo ponudil osebne nasvete o ustrezni negi zob, ustni higieni in prehrani ki prispevaju k zdravju zob. Zobozdravnika je priporočljivo obiskati vsaj dvakrat na leto za redne preglede, vendar se lahko frekvenca prilagodi posameznikovem potrebam.

Na prvem pregedu bomo tudi raziskali možnosti financiranja vseh nadaljnih pregedov in posegov.

Odstranjevanje ZOBNEGA KAMNA

Zobni kamen nastane zaradi mineralizacije zobnih oblog, ki so mehki nanosi bakterij, ostankov hrane in sline. Ko se obloga strdi in mineralizira, postane trda usedlina, imenovana zobni kamen. Ta proces se lahko pospeši s pomankljivo ustno higieno, kajenjem in uživanjem nekaterih živil.

Zobozdravnik izvaja postopek odstranjevanja zobega kamna s pomočjo ultrazvoka, po potrebi zobe očistimo še s peskalnikom. Po vsakem čiščenju sledi še poliranje s pasto, kjer zagladimo površino in s tem zagotovimo gladke in sijoče zobe. Gladka površina vam omogoča, da se hrana ne lepi na zobe in preprečuje nabiranje zobnega kamna.

Pred zobnim kamnom se lahko zaščitimo z rednim ščetkanjem zob s fluoridno pasto, uporabo zobne nitke, pravilno prehrano in rednimi zobozdravstvenimi pregledi.

Svetujemo, da se na profesionalno čiščenje zob naročite vsaj enkrat letno.

PESKANJE ZOB

Peskanje zob je neboleč postopek, ki odstrani madeže in obloge z zobne površine, ki nastajajo predvsem zaradi pitja kave, čajev, kajenja ali uživanje hrane in pijače z močnimi naravnimi barvili.

Med postopkom zobozdravnik uporablja peskalnik, ki s pomočjo visokotlačnega zraka in finega peska odstrani madeže in obloge. Po peskanju svetujemo izogibanje barvni hrani in pijači ter skrb za redno ustno higieno.

Fluoridni zaščitni premazi

Fluor je mineral, ki pomaga krepiti sklenino zob. Znanstveno je dokazano, da fluor vpliva na remineralizacijo sklenine in zmanjšuje tveganje za nastanek kariesa.

Fluoriranje zob se priporoča predvsem otrokom med rastjo zob, venda lahko koristi tudi odraslim s povečanim tveganjem za karies ali občutljivostjo zob.

Med postopkom se na površino zoba nanese fuoridni gel ali lak, ki se nato absorbira v sklenino, ki jo krepi in ščiti. Po postopku je priporočljivo, da pacient ne je in pije eno uro.

Doma lahko fluoriranje dopolnite z uporabo fluoridne paste in ustno vodo. Pomembno je, da se o uporabi teh izdelkov posvetujete s svojim zobozdravnikom.

Poduk in svetovanje o ustni higieni

Gre za pomemben del našega vsakdanjika, saj največ za svoje zobe lahko naredite sami doma. Pogovorimo se o ustrezni ustni higieni, o tehnikah ščetkanja zob, o uporabi zobne nitke in medzobih ščetk, izbiri zobne paste in ustne vode, prehrani in prilagodime nasvete za posameznikovo stanje v ustih. Z veseljem odgovorimo tudi na vsa vprašanja in skupaj najdemo primerno rešitev, ki vam bo ustrezala.

Scroll to Top