Splošno zobozdravstvo

ZOBNE BOLEZNI

Zobne zalivke ali plombe predstavljajo restavracijske postopke, ki nadomeščajo manjkajoče dele zoba, posledice kariesa, zloma ali prekomerne obrabe. Pri postopku zobozdravnik odstrani prizadeti del zoba in nato napolni nastalo votlino s posebnim materialom. Ta postopek obnavlja funkcionalnost zoba, preprečuje nadaljnje širjenje poškodbe ali kariesa in ohranja strukturo zoba.

Zalivke so lahko izdelane iz različnih materialov, a danes je najpogostejši kompozitni, ki ima odlične mehanske lastnosti in omogoča prilagajanje barvi zoba, kar omogoča naraven videz.

V primeru, da uporaba kompozitnih materialov ni mogoča, se odločimo za izdelavo keramičnih zalivk (onlay, inlay) ali naredimo prevleko.

ENDODONTSKO ZDRAVLJENJE

Endodontsko zdravljenje je specializiran postopek, ki se osredotoča na zdravljenje notranjih struktur zoba. Izvede se, ko pride do nepovratnega vnetja ali odmrtja živčnega tkiva v koreninskih kanalih.

Težave, ki zahtevajo endodontsko oziroma koreninsko zdravljenje so pogosto posledica globokih kariesov, zlomov, poškodb zoba ali okužene zobne pulpe.

V tem stanju se pacienti lahko soočajo s spontano močno topo ali utripajočo bolečino, oteklino, gnojenjem in občutlivostjivimi pordelimi dlesni.

Postopek endodontskega zdravljenja obsega odstranitev poškodovane pulpe, nato zobozdravnik notranjost zoba natančno očisti in dezinficira. Prizadeti prostor s koreninskimi inštrumenti oblikujemo in ga zapolnimo z zdravilom, ki mora učinkovati dva do štiri tedne. Na naslednjem obisku preverimo stanje, nakar sledi polnitev kanalov ali pa ponovimo postopek zdravljenja, odvisno od stanja in odzivnosti zoba. Po polnitvi opravimo še rentgensko slikanje in zob dokončamo s krono ali prevleko.

EKSTRAKCIJE ZOB

V naši ordinaciji se borimo za ohranitev vsakega zoba, zato je ekstrakcija skrajen način za reševanje situacije v ustih.Ločimo enostavno, zapleteno in kirurško odstranitev zoba. Slednjo opravljajo specialisti makilofacialne ali oralne kirurgije s katerimi sodelujemo.Poseg se opravi v lokalni anesteziji, zato je popolnoma neboleč ter nejvečkrat relativno kratek.

Po posegu je možna blažja oteklina in bolečina.Svetujemo vam, da:

  • si po ekstakciji tampon držite pritisnjen na rano še 30 min,
  • si vzamete čas za počitek,
  • uporabljate hladne obloge na zunanjem delu obraza, kjer je bil odstranjen zob,
  • pazite na ustno higieno, vendar bodite nežni okoli območja ekstrakcije, da preprežite draženje,
  • proti bolečinam lahko vzamete protibolečinsko tablete, vendar NE aspirina,
  • prilagodite prehrano, da bo bolj mehka, saj ne povzroča pritiska na prizadeto območje,
  • izogibajte se tobaku in alkoholu, saj to upočasni celjenje,
  • bodite pozorni na morebitne spremembe ali težave in če opazite karkoli nenavadnega se nemudoma posvetujte z zobozdravnikom.

IMPLANTOLOGIJA

Implantati oziroma zobni vsadki so kirurško vstavljeni kovinski vijaki, običajno iz titanija, ki se integrirajo s čeljustno kostjo. Delujejo kot nadomestek za izgubljeni zob ali več njih, podpirajo protetične nadomestke, kot so krone, mostičke ali proteze.

Zobni vsadki ponujajo trajnostno rešitev, saj se integrirajo s kostjo in zagotavljajo stabilno osnovo za protetične nadomestke. Namesto, da bi se upirali na sosednje zobe, vsadek ohranja kostno strukturo, kar je ključno za dolgoročno zdravje čeljusti. Imajo pa tudi estetsko prednost, saj zagotavljajo naraven videz in občutek, kar pripomore k estetskemu nasmehu.

Implantati so primerni v različnih situacijah:

  • Enostranski izgubljen zob: kot nadomestek za posamezen izgubljen zob.
  • Več izgubljenih zob: v kombinaciji z mostički za nadomestitev več zob.
  • Popolna brezzobost: za podporo proteza, ki omogočajo stabilnejšo in bolj udobno prilagajanje.

Vstavitev samih zobnih vsadkov opravlja oralni ali maksilofacialni kirurg. Pri nas pa poskrbimo za protetično nadgradnjo ter opravljamo redne kontrole ter vas naučimo pravilnega vzdrževanja ustne higiene.

ZOBNA PROTETIKA

Zobna protetika je celovita veja zobozdravstva, ki se ukvarja z nadomestitvijo izgubljenih zob in obnovo funkcionalnosti ustne votline. Deli se na dve osnovni kategoriji:

  • snemna in
  • fiksna protetika.

Snemna protetika je odlična rešitev za tiste, ki imajo izgubljene zobe ali so brezzobi. Sem spadajo parcialne proteze, ki nadomeščajo manjkajoče zobe in se pritrdijo na preostale, in na popolne proteze, ki se uporabljajo, kadar so izgubljeni vsi zobje in se prilagajajo na dlesni.

Fiksna protetika ponuja trajno pritrjene nadomestke, kot so krone, mostički in implantatno podprta protetika.

Vsaka možnost zobne protetike je prilagoje posameznikovim potrebam in stanju ustne votline pacienta. Odločitev med snemno in fiksno protetiko je odvisna od številnih dejavnikov; kostna struktura, število in stanje zob in obzobnih tkiv, stopnja ustne higiene, prisotnost paradontalne bolezni, posameznikove želje in pričakovanja, splošno zdravje in finančni okvir.

Posebno bi radi poudarili možnost WIZILA pri snemni protetiki, ki predstavlja inovativno rešitev pri snemni protetiki. Gre za stabilizacijsko pritrdilno napravo, ki omogoča trdno sidranje proteze na dlesni. Ta najsodobnejša tehnologija zmanjšuje premikanje proteze, povečuje udobje in omogoča bolj naravno žvečenje. S svojo preprosto uporabo in izjemno učinkovitostjo je odlična izbira za tiste, ki iščejo vrhunsko stabilnost in udobje pri nošenju.

Scroll to Top